Znanym od dawna sposobem na wyciszenie myśli jest medytacja wprowadzająca umysł w stan spokojnej obserwacji. Ten sposób wewnętrznego relaksu, początkowo łączony był z jogą. Praktyki polegające na medytacji są obecne w wielu religiach, jednak w dzisiejszych czasach zalecana jest w psychoterapii, a jej efekty bywają bardzo pomocne.
Czym właściwie jest medytacja
Jest to sposób skupienia uwagi na jednym bodźcu (czasem bywa to muzyka, jedna myśl a niekiedy wręcz cisza), w celu wywołania specyficznych doznań. Doznania owe są najczęściej związane z samorozwojem i mistycyzmem. Wszystko to robi się, by poprawić koncentrację, uzyskać jasność umysłu i przywołać pozytywne myśli, odsuwając jednocześnie negatywne. Wszystkie techniki medytacyjne różnią się od siebie w zależności od szkoły. Jednak każda z nich zwraca szczególną uwagę na technikę oddechu i sposób ułożenia ciała. W niektórych medytacjach używane są wizualizacje albo powtarzanie mantr.
Zalety medytacji
Oprócz faktu, że osoba medytująca potrafi zrezygnować z niewłaściwych sposobów myślenia, to dodatkowo umie radzić sobie z własnymi emocjami. Dodatkowo jej relacje z innymi ludźmi się polepszają, między innymi również z powodu pozytywnej zmiany nastawienia.
Oprócz tego skutki medytacji zbadali naukowcy i wysnuli same interesujące wnioski. Jako, że obniża ciśnienie krwi, można się nią wspomagać przy nadciśnieniu. Łagodzi też chroniczny ból, migreny i depresję. Przede wszystkim zmienia częstotliwość fal mózgowych, co wpływa na wyciszenie umysłu i większą produkcję serotoniny. Medytacje przede wszystkim tworzą nowe połączenia z mózgu, przez co zmienia się on w obszarach odpowiedzialnych za empatię, pamięć i stres.
Bez względu na rodzaj praktyk medytacyjnej, potrafi ona pomóc w zrelaksowaniu ciała i umysłu i oderwaniu się od hałaśliwej rzeczywistości. A to bywa dla człowieka zbawienne.